Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This lawn mower from Bosch can hold 40 litres of grass in its collection box. It has a minimum cutting height of 20 mm, great if you prefer a shorter lawn.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch Universal Rotak 550 Mains Powered Mower is £144.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Mowing gets so much easier with a great lawn mower, just as this one from UniversalRotak 550 from Bosch. Thanks to the built-in collection box, you don't have to think about raking the grass, as it collects smoothly in the box. The box is easy to empty when it's needed.
If you have a lawn with many obstacles, such as trees and flower beds, it's practical with a narrower cutting width of 37 cm. The maximum cutting height of 70 mm means that you don't have to mow the lawn that often.
With a mains-powered lawn mower, you don't have to worry about whether the battery starts to run out or if you have to buy more petrol. It has a built-in grass collector that holds 40 litres, suitable for smaller gardens.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. In the category of lawn mowers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £144.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Universal Rotak 550 Mains Powered Mower |
| Brand | Bosch |
| Type | Mains Powered Mowers |
Power Source | |
| Power | 1.3 kW |
Measures | |
| Weight | 13.5 kg |
| Cord Length | 10.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-05-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 70.0 mm |
| Noise Level | 93 dB |
| Number of Height Positions | 6 |
| Cutting Width (max) | 37.0 cm |
| Features | Foldable handle |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 25.0 mm |
| Collection Box Capacity | 40.0 L |
| Cutting Width (min) | 36.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .