Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This lawn mower from Flymo is powered by power cord, these models are quieter than petrol-powered models. It has a maximum cutting width of 34 cm, so it's suitable for smaller lawn
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Flymo EasiStore 340R Mains Powered Mower is £106.99. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
Flymo EasiStore 340R is a great tool to keep your lawn well-trimmed and beautiful. This model is powered by electricity instead of petrol which is great for the environment. Since you are limited to a cord, it is best suited for smaller gardens.
If you have a lawn with many obstacles, such as trees and flower beds, it's practical with a narrower cutting width of 34 cm. The maximum cutting height of 60 mm means that you don't have to mow the lawn that often.
With this lawn mower you do not have to rake the cut grass as it's collected in the built-in collection box. With a mains-powered lawn mower, you don't have to worry about whether the battery starts to run out or if you have to buy more petrol.
You can price compare this lawn mower here on PriceRunner, and currently the lowest price is £107. The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Flymo EasiStore 340R Mains Powered Mower |
| Brand | Flymo |
| Type | Mains Powered Mowers |
Power Source | |
| Voltage | 40.0 V |
| Power | 1.4 kW |
Measures | |
| Height | 95.0 cm |
| Weight | 11.0 kg |
| Cord Length | 10.0 m |
| Width | 39.0 cm |
| Depth | 121.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 60.0 mm |
| Cutting Technology | Rotor Mower |
| Number of Height Positions | 5 |
| Cutting Width (max) | 34.0 cm |
| Features | Foldable handle |
| Cutting Height (min) | 20.0 mm |
| Collection Box Capacity | 35.0 L |
| Cutting Width (min) | 34.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .