Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a petrol-powered hedge trimmer you don't have to mess with cables or charge the battery. It comes with a noise level of 101dB, which is a bit louder than a lawnmower. It has a
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Husqvarna 122HD45 is £227.28. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This is a petrol-powered hedge trimmer from Husqvarna with a weight of 5,0 kg, and a longer bar of 45 cm. It has a noise level of 101 dB. Remember to store the hedge trimmer in a storage room or garage in a place that is difficult for children to access, as the knives are sharp and accidents can occur.
If you are looking for a hedge trimmer, it can be good to think about how powerful you want it to be. The thickness and type of wood can affect how powerful a hedge trimmer you need. This is a model with a power of 600W, well suited for more detailed trimming.
How good a reach you get with the hedge trimmer is determined by how long the bar is. This model's bar has a length of 45 cm, which is pretty standard.
All-in-all is 122HD45 from Husqvarna a highly practical product with great features. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £227. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes 122HD45 a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Husqvarna 122HD45 |
| Brand | Husqvarna |
| Type | Hedge Trimmers |
Power Source | |
| Power Source | Petrol |
| Power | 600 W |
Measures | |
| Weight | 4.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-01-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Noise Level | 101 dB |
| Teeth Spacing | 28.0 mm |
| Fuel Tank | 0.3 L |
| Branch Diameter (max) | 20.0 mm |
| RPM | 7800 rpm |
| Engine Displacement | 21.7 cm³ |
| Bar Type | Double Sided |
| Bar Length | 45.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .