Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you want to be able to trim without interruption, this electric pole hedge trimmer is a great choice. The bar of 48cm is fully sufficient for most tasks. The hedge trimmer has a
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Einhell GC-HH 9048 is £117.10. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is an electric hedge trimmer from Einhell with a weight of 5,1 kg, and an extra long bar of 48 cm, perfect for larger hedges. The telescope function gives you extended range. Remember to store the hedge trimmer in a storage room or garage in a place that is difficult for children to access, as the knives are sharp and accidents can occur.
If you are considering buying a hedge trimmer, you should think about how powerful it must be. The power determines how easy and fast it is to use. Solid trees with coarse trunks and harder woods require more powerful hedge trimmer. This model is a slimmer model with a power of 900W.
The weight of the hedge trimmer determines how long you can carry it around. The weight of this model is 5,1, which is a normal weight for a hedge trimmer.
In summary there are many great things about Einhell GC-HH 9048. In the category hedge trimmers this is at the moment one of the most popular and sought-after models on PriceRunner and today GC-HH 9048 costs £117. It has a high average rating of 4.2 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell GC-HH 9048 |
| Brand | Einhell |
| Type | Hedge Trimmers |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Power | 900 W |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Weight | 5.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Harness, Telescopic Shaft |
| Noise Level | 105 dB |
| Teeth Spacing | 20.0 mm |
| Branch Diameter (max) | 15.0 mm |
| RPM | 2000 rpm |
| Bar Type | Double Sided |
| Bar Length | 48.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .