Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a battery-powered hedge trimmer, you get good freedom of movement in your work. It is a quiet chainsaw with a noise level of only 74 dB. The weight of three kg makes it easy t
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita UN460WDZ Solo is £134.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This is a lightweight hedge trimmer from Makita with a weight of three kg, and a longer bar of 46 cm. It has a noise level of 74 dB, which is lower than the average. Maintenance of the hedge trimmer is done by lubricating the knives and checking all parts of the hedge trimmer so that nothing looks damaged.
If you are considering buying a hedge trimmer, you should think about how powerful it must be. It determines how fast and easy the work can be done. Wood type and thickness affect how powerful the machine needs to be. The battery has 12,0 V.
The weight of the hedge trimmer determines how long you can carry it around. The weight of this model is three kg, which makes it easy to handle.
In summary there are many great things about Makita Makita UN460WDZ. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £135. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita UN460WDZ Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Hedge Trimmers |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 12.0 V |
| Battery Life | 53 min |
Measures | |
| Weight | 2.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Telescopic Shaft |
| Noise Level | 74 dB |
| Teeth Spacing | 28.0 mm |
| Branch Diameter (max) | 18.0 mm |
| Bar Type | Double Sided |
| Bar Length | 46.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .