Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
With battery operation, you don't have to mess with cables or electrical outlets. Just the thing you need to make short work of your unruly hedge.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch EasyHedgeCut 18-45 (1x2.0Ah) is £73.99. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
This is a battery-powered hedge trimmer from Bosch that could make even the dullest hedge maintenance a bit more fun, and above all, be done faster. Remember to store the hedge trimmer in a storage room or garage in a place that is difficult for children to access, as the knives are sharp and accidents can occur.
This hedge trimmer is a more environmentally friendly alternative as it is powered by a battery, so you have more freedom of movement than models with an electric cord. However, an extra battery can be good to have if the battery runs out.
Above mentioned features are just some of the advantages with Bosch Bosch EasyHedgeCut 18V 450mm Cordless Hedge trimmer. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £74. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Bosch EasyHedgeCut 18V 450mm Cordless Hedge trimmer a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch EasyHedgeCut 18-45 (1x2.0Ah) |
| Brand | Bosch |
| Type | Hedge Trimmers |
Product Properties | |
| Teeth Spacing | 18.0 mm |
| Bar Type | Double Sided |
| Bar Length | 45.0 cm |
Measures | |
| Weight | 2.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| No. of Batteries | 1 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Battery Life | 120 min |
| Number of Batteries & Capacity | 1x2.0Ah |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .