Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a petrol-powered hedge trimmer, the hedges will be trimmed in no time. The hedge trimmer can be used in 50 before you have to charge it. The noise level corresponds to a hair
Sitebox Ltd
Hyundai HYPT5200X 52cc Long Reach Petrol Pole Hedge Trimmer/Pruner
Or 3 interest-free payments of £41.53/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hyundai HYPT5200X is £124.60. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
This is a powerful hedge trimmer from Hyundai could make your hedges look like you hired a professional landscaper. It has a noise level of 90 dB, which is lower than the average. Maintenance of the hedge trimmer is done by lubricating the knives and checking all parts of the hedge trimmer so that nothing looks damaged.
If you are looking for a hedge trimmer, it can be good to think about how powerful you want it to be. The thickness and type of wood can affect how powerful a hedge trimmer you need. This model is a slimmer model with a power of 1,450 W.
The weight of the hedge trimmer determines how long you can carry it around. This is one of the heavier models with a weight of 7.75 kg.
In summary, there are many great things about Hyundai Hyundai HYPT5200X. In the category hedge trimmers this is currently one of the most popular and sought-after models on PriceRunner and today the lowest price is £125. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Hyundai HYPT5200X a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hyundai HYPT5200X |
| Brand | Hyundai |
| Type | Hedge Trimmers |
Power Source | |
| Power Source | Petrol |
| Power | 1450 W |
Measures | |
| Weight | 7.75 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Electric start, Harness, Telescopic Shaft |
| Noise Level | 114 dB |
| Teeth Spacing | 20.0 mm |
| Fuel Tank | 1.2 L |
| Branch Diameter (max) | 24.0 mm |
| RPM | 9200 rpm |
| Engine Displacement | 52.0 cm³ |
| Bar Type | Double Sided |
| Bar Length | 40.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .