Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You don't have to think about whether you remembered to charge the battery, since it runs on a cord. The saw has a voltage of 240 volts and is a sturdy machine weighing in at 14 kg
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita LH1040 is £409.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Makita brings you this mitre saw which helps you make straight or angled cuts. The voltage in this saw amounts to 240 volts and has a 260 mm blade. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Here you have a mains-powered mitre saw with a mitre capacity of 45° to the right and 52° to the left. This saw runs on a cord and lets you work without being interrupted. It also gets points for low impact on the environment.
All in all, Makita LH1040 is a model with great features. In the category power saws this is currently top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £409. This model has a great average review score of 4.1 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita LH1040 |
| Brand | Makita |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4800 rpm |
| Power Input | 1650 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 52.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Mitre Capacity (right) | 45.0 ° |
| Blade Bore | 25.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 530.0 mm |
| Height | 535.0 mm |
| Weight | 14.0 kg |
| Width | 476.0 mm |
| Blade Diameter | 260.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2010-12-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .