Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The input power in this power saw is 2000 watts. The voltage amounts to 240 volts and is a sturdy machine weighing in at 16.5 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hitachi CC14SF is £203.94. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This mitre saw is good for cutting straight or at an angle. The saw's power input is 2000 watts and it has a fullt adequate performance for most tasks. The voltage in this saw amounts to 240 volts and the blade bore of the blade is 25 mm.
Hitachi brings you this cord-powered mitre saw with a weight of 16.5 kilograms. This power saw is mains-powered and you, therefore, have a constant power supply. You run no risk of discharged batteries and you can be equally efficient throughout the entire project.
As you can see, CC14SF is a saw with many useful features. In the category power saws this is at present one of the most popular power saws on PriceRunner and presently has a lowest price of £204. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hitachi CC14SF |
| Brand | Hitachi |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3800 rpm |
| Power Input | 2000 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 45.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Mitre Capacity (right) | 45.0 ° |
| Blade Bore | 25.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 603.0 mm |
| Height | 603.0 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Width | 318.0 mm |
| Blade Diameter | 355.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-05-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .