Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Circular saws have one blade mounted right on the axle of the engine. The saw has a voltage of 230 volts and should get the job done in most, if not all, cases.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Evolution Rage-B is £15.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you're building a porch and need an efficient saw, then a circular saw is a good choice. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. This saw has a voltage of 230 volts and has a 20 mm blade bore.
Evolution brings you this mains-powered circular saw which gives a power input of 1,200 watts. A saw that is mains-powered is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
As you can tell, there are many great things to be said about Evolution Rage-B. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £15. This model has a price below average for power saws. If it also has the features you are looking for, then this might be a good purchase for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Evolution Rage-B |
| Brand | Evolution |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3700 rpm |
| Power Input | 1200 W |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 185.0 mm |
| Cable Length | 1.5 m |
| Weight | 5.5 kg |
| Blade Diameter | 185.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-05-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .