Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mitre saws are perfect for making angled cuts. The saw has a hefty weight of 19.6 kg and has a not completely ínconsequential weight of 19.6 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Metabo KGS 305 M is £347.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. This might not be the most powerful saw available, but it will still do just fine for most everyday jobs.
Metabo KGS 305 M is a mains-powered mitre saw with a 2,000 watt power input. A saw that runs on a cord is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
Above mentioned features are just some of the advantages with Metabo KGS 305 M. You can compare prices on this power saw on PriceRunner, and the current lowest price is £348. This model has a great average review score of 4.5 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Metabo KGS 305 M |
| Brand | Metabo |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2600 rpm |
| Power Input | 2000 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 45.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Blade Length | 30.5 cm |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Mitre Capacity (right) | 45.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Length | 850.0 mm |
| Height | 615.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Weight | 19.6 kg |
| Width | 515.0 mm |
| Blade Diameter | 305.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-03-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .