Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw is cordless, so no need to bother with cords and such. The voltage amounts to 18 volts and has a somewhat modest weight of 3.3 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DHS680Z Solo is £173.99. This is currently the cheapest offer among 30 stores.
When you need to cut in a precise, straight line a circular saw is superior to any other saw. A saw like this could come very well in handy for you. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it weighs 3.3 kg.
Makita brings you this battery-powered saw with a weight of 3.3 kilograms. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
Above mentioned features are just some of the advantages with Makita DHS680Z Solo. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Makita DHS680Z Solo is £174. This model has a great average review score of 4.7 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DHS680Z Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5000 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-05-21 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 350.0 mm |
| Height | 238.0 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Width | 170.0 mm |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .