Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mains-powered tools can often handle heavier workloads than battery-powered ones. It has a voltage of 230 volts and is a sturdy machine weighing in at 21.3 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Draper 79901 is £242.39. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. The 2,000 watt power input is not the highest on the market, but it's high enough to let you use the saw for a lot of different tasks. This saw has a voltage of 230 volts and the blade bore of the blade is 30 mm.
Draper 79901 is a mains-powered mitre saw which weighs 21.3 kg. A mains-powered saw means you need a power outlet nearby, but at the same time you don't have to worry about batteries running out.
All in all, Draper 79901 is a model with great features. At present the lowest price on this product is £242, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. If we compare the average price on all power saws, then this model has a below-average price, which might suit you if you're on a tight budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Draper 79901 |
| Brand | Draper |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4500 rpm |
| Power Input | 2000 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-23 |
Features | |
|---|---|
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Measures | |
| Weight | 21.3 kg |
| Blade Diameter | 305.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .