Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Easy Saw 18V-70 Solo is £51.00. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
A jigsaw is a good option for the inexperienced carpenter. It requires little in terms of brute strength or experience. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it weighs 1.3 kg, which makes it a lighter model. A saw like this could come very well in handy for you.
Bosch brings you this cordless saw which can cut wood up to 70 millimetres thick. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
As you can see, Bosch EasySaw 18 Solo is a model with many useful features. Currently the lowest price on this product is £51, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Easy Saw 18V-70 Solo |
| Brand | Bosch |
| Type | Jigsaws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 2600 bps |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 70.0 mm |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Capacity Metal (max) | 15.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 195.0 mm |
| Height | 235.0 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 80.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .