Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. The voltage in this saw amounts to 110 volts and 255 mm is the diameter of the blade.
Product | |
|---|---|
| Product name | Evolution R255SMSPLUS |
| Brand | Evolution |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2500 rpm |
| Power Input | 1600 W |
Features | |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 110.0 V |
Measures | |
|---|---|
| Length | 730.0 mm |
| Height | 360.0 mm |
| Cable Length | 3.0 m |
| Weight | 15.3 kg |
| Width | 705.0 mm |
| Blade Diameter | 255.0 mm |