Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This circular saw has a power input of 1,600 watts. The saw has a voltage of 110 volts and should get the job done in most, if not all, cases.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Evolution S210CCS is £203.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
When you need to cut in a precise, straight line a circular saw is superior to any other saw. This saw has a voltage of 110 volts and the diameter of the blade is 210 mm. The cord length is three metres and you might feel a bit limited by the short cord.
Here you have a mains-powered circular saw with a 1,600 watt power input. This power saw is mains-powered and you, therefore, have a constant power supply. You run no risk of discharged batteries and you can be equally efficient throughout the entire project.
As you can see, S210CCS is a tool with many useful features. This is one of the most popular power saws on PriceRunner right now and the current lowest price is £204. This model has a price below average for power saws. If it also has the features you are looking for, then this might be a good purchase for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Evolution S210CCS |
| Brand | Evolution |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2800 rpm |
| Power Input | 1600 W |
Features | |
| Dust bag | No |
| Blade Bore | 25.4 mm |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-26 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 110.0 V |
Measures | |
| Length | 255.0 mm |
| Height | 241.0 mm |
| Cable Length | 3.0 m |
| Width | 308.0 mm |
| Blade Diameter | 210.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .