Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
If you need to make long, precise cuts, then a table saw will do the trick. The voltage amounts to 18 volts and weighs 15 kg, so it's nothing you want to carry around too much.
Try flexible payments with
Lowest price for Festool CSC SYS 50 EBI-Set (2x5.0Ah) is £2,192.14. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A table saw lets you cut larger boards and gives you a useful workspace. This saw has a voltage of 18 volts and it weighs in at a whopping 15 kg. The built-in dust bag efficiently collects the dust and saves some cleaning once you're done.
Festool brings you this cordless table saw which weighs 15 kg. Mains-powered saws are often more powerful than battery-powered ones, but if you have an extra battery to saw to you often get nearly as much power.
As you can see, 577379 Solo is a saw with many useful features. This is top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £2192. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool CSC SYS 50 EBI-Set (2x5.0Ah) |
| Brand | Festool |
| Type | Table Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 6800 rpm |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 2.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Battery, Carrying Case, Charger |
| Mitre Capacity (right) | 70.0 ° |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-24 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x5.0Ah |
Measures | |
| Length | 512.0 mm |
| Height | 296.0 mm |
| Weight | 15.0 kg |
| Width | 396.0 mm |
| Blade Diameter | 168.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .