Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Circular saws are well-tested and efficient tools when it comes to cutting things. The saw has a voltage of 11 volts and isn't all too heavy at 1.6 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita HS301DZ Solo is £109.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
This model from Makita is a must in your toolbox if you have a lot of cutting to do. The voltage in this saw amounts to 11 volts and the low weight of just 1.6 kg makes it easy to handle. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Makita brings you this cordless saw which weighs 1.6 kg. To compare a cordless saw to a mains-powred one is a bit unfair since one running on mains runs on 230 volts, which gives more power. But you can compensate by getting batteries with high ampere-hours (Ah) so that they'll last longer.
To summarise, there are many advantages to Makita HS301DZ Solo. If you compare prices on this saw on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £110. It is also one of the most popular models. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita HS301DZ Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 1500 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 15.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-07-20 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 12.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 313.0 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Blade Diameter | 85.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .