Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

There is no cord that you could trip over, since the saw runs on a battery. The saw has a voltage of 18 volts and weighs 3.8 kg, so it's not that heavy to carry around.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DJR186Z Solo is £83.00. This is currently the cheapest offer among 28 stores.
This Makita reciprocating saw is a very useful saw since the various types of blades lets you cut anything from concrete to bathroom tiles. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it has a weight of 3.8 kg. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Makita DJR186Z Solo is a cordless reciprocating saw with a weight of 3.8 kilograms. Mains-powered saws are often more powerful than battery-powered ones, but if you have an extra battery to saw to you often get nearly as much power.
As you can see, Makita DJR186Z Solo is a machine with many useful features. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £83. This model has a high average review score of 4.5 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DJR186Z Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| Stroke Length | 32.0 mm |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 255.0 mm |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Bevel Capacity | No |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-07-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .