Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This saw has a built-in tool to measure both length and angle when you're cutting. The saw has a voltage of 240 volts and weighs in at six kg, so it should work for everyday use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Silverline 262705 Mitre Saw is £72.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Silverline brings you this mitre saw which helps you make straight or angled cuts. A saw like this could come very well in handy for you. The voltage in this saw amounts to 240 volts and it has a weight of 6 kg.
Silverline 262705 is a mains-powered mitre saw which weighs six kg. A mains-powered saw often gives more power and it can therefore handle thicker and tougher materials. Thanks to the constant supply of power you never have to wait for any batteries to charge.
In summary, there are many advantages to Silverline 262705. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £73. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Silverline 262705 Mitre Saw |
| Brand | Silverline |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| Power Input | 1400 W |
Features | |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-07-21 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 480.0 mm |
| Height | 290.0 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Width | 320.0 mm |
| Blade Diameter | 210.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .