Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Reciprocating saws are practical since they can cut both flat and vertical surfaces. The saw has a voltage of 18 volts and can handle wood of up to 255 millimetres thickness.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DJR187RTE is £419.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A reciprocating saw can handle most materials and is good for demolishing. This saw has a voltage of 18 volts and it weighs 3.7 kg. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Makita DJR187RTE is a battery-powered reciprocating saw with the capacity to cut wood with a 255 mm thickness. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
All in all, Makita DJR187RTE is a tool with great features. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Makita DJR187RTE is £420. This model has a great average review score of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DJR187RTE |
| Brand | Makita |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| Colour | Multicolour |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 255.0 mm |
| Included Accessories | Battery, Charger |
| Capacity Metal (max) | 130.0 mm |
Measures | |
| Weight | 3.7 kg |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery, Rechargeable Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .