Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This reciprocating saw is battery-powered, so no need to bother with cords and such. The saw can cut through 200 millimetres of wood and isn't all too heavy at 2.4 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Ryobi R18RS-0 Solo is £106.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
A reciprocating saw can handle most materials and is good for demolishing. This saw has a voltage of 18 volts and the low weight of just 2.4 kg makes it easy to handle. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Ryobi R18RS-0 is a cordless reciprocating saw which weighs 2.4 kg. Mains-powered saws are often more powerful than battery-powered ones, but if you have an extra battery to saw to you often get nearly as much power.
Above mentioned features are just some of the advantages with Ryobi R18RS-0. Presently the lowest price on this product is £107, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. This model has a great average review score of 4.7 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ryobi R18RS-0 Solo |
| Brand | Ryobi |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2900 rpm |
| Stroke Length | 28.0 mm |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 200.0 mm |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Battery, Charger |
| Bevel Capacity | No |
Measures | |
| Weight | 2.4 kg |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .