Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
An alligator saw cuts with two blades at the same time to make cutting as easy as possible. The saw has a voltage of 54 volts and isn't all too heavy at 6.7 kg.
It's a good time to buy! Prices are currently £175 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dewalt DCS397T2 (2x6.0Ah) is £569.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This double-bladed alligator saw from Dewalt is great for cutting concrete or drywall, for example. You get two batteries with this product, so no need to buy one separately. The multi-battery setup means you can just swap for one that's been charged and keep on working. The voltage in this saw amounts to 54 volts and a long stroke length of 40 mm is great for demolition, for example.
Here you have a cordless alligator saw with a weight of 6.7 kilograms. A cordless saw means you might not get as much power as from a mains-powered one, but it's more practical since you don't have to worry about cords and such things.
As you can see, Dewalt DCS397T2 (2x6.0Ah) is a tool with many useful features. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Dewalt DCS397T2 (2x6.0Ah) is £570. Of you compare prices on this model with the category in general, then it's more expensive than most other models, but considering its features you get a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DCS397T2 (2x6.0Ah) |
| Brand | Dewalt |
| Type | Alligator Saws |
Product Properties | |
| Stroke Length | 40.0 mm |
| No Load Stroke Rate (min) | 2400 bps |
Features | |
| Dust bag | No |
| Blade Length | 43.0 cm |
| Included Accessories | Charger |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-30 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 54.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x6,0Ah |
Measures | |
| Length | 918.0 mm |
| Height | 219.0 mm |
| Weight | 6.7 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .