Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The fact that this power saw is cordless makes it very easy to bring with you. The saw has a voltage of 18 volts and has a somewhat modest weight of 3.3 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita DSS611RMJ is £300.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When you need to cut in a precise, straight line a circular saw is superior to any other saw. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it has a weight of 3.3 kg. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job.
Makita brings you this cordless circular saw which weighs 3.3 kg. A battery-powered saw means you might not get as much power as from a mains-powered one, but it's more practical since you don't have to worry about cords and such things.
As you can see, Makita DSS611RMJ is a tool with many useful features. Presently the lowest price on this product is £300, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. The price of this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DSS611RMJ |
| Brand | Makita |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3700 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Rip Fence, Battery, Charger |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Measures | |
| Length | 347.0 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x4,0Ah |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-01-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .