Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The saw is battery-powered, so make sure to charge it. It can cut through boards with a 65-millimetre thickness and weighs 1.2 kg, so it's not that heavy to carry around.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch GSA 12V-14 Professional Solo is £97.00. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
If the trees in your yard are in need of some care, you could use a reciprocating saw for that. Everything becomes so much easier with a power saw. This saw has a voltage of 11 volts and it weighs 1.2 kg, which can be considered to be fairly low-weight.
Here you have a cordless reciprocating saw which can cut wood up to 65 millimetres thick. A battery-powered saw is a good option if you want to skip the hassle with cords and finding an outlet. And if the ampere-hours on the battery are high enough you can work for several hours before charging them.
Above mentioned features are just some of the advantages with Bosch GSA 10.8 V-LI Professional Solo. This is top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £97. This model has a great average review score of 4.6 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch GSA 12V-14 Professional Solo |
| Brand | Bosch |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 1900 rpm |
| No Load Stroke Rate (max) | 3000 bps |
| Stroke Length | 14.5 mm |
| Power Input | 18 W |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 12.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Features | |
|---|---|
| Capacity Wood (max) | 65.0 mm |
| Dust bag | No |
| Blade Length | 1.45 cm |
| Included Accessories | Saw Blade, Carrying Case |
| Capacity Metal (max) | 50.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Measures | |
| Length | 255.0 mm |
| Height | 60.0 mm |
| Width | 133.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .