Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Circular saws have one blade mounted right on the axle of the engine. It has a voltage of 12 volts and weighs in at 1.4 kg, so it should work for everyday use.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Bosch UniversalCirc 12 (1x2.5Ah) is £150.14. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The circular saw is your best friend when cutting boards or joists. This saw has a voltage of 12 volts and 85 mm is the diameter of the blade. You also get a charger for the battery in this product.
Bosch brings you this cordless circular saw which weighs 1.4 kg. To compare a cordless saw to a mains-powred one is a bit unfair since one running on mains runs on 230 volts, which gives more power. But you can compensate by getting batteries with high ampere-hours (Ah) so that they'll last longer.
Above mentioned features are just some of the advantages with Bosch UniversalCirc 12 (1x2.5Ah). In the category power saws this is at present top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £150. If we compare the average price on all power saws, then this model has a below-average price, which might suit you if you're on a tight budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch UniversalCirc 12 (1x2.5Ah) |
| Brand | Bosch |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 1400 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Rip Fence, Battery, Charger |
| Blade Bore | 15.0 mm |
Measures | |
| Weight | 1.4 kg |
| Blade Diameter | 85.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.5 Ah |
| Power Source | Battery, Rechargeable Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 1 pcs |
| Voltage | 12.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 1x2,5Ah |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .