Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Circular saws are well-tested and efficient tools when it comes to cutting things. The saw has a voltage of 36 volts and has a somewhat modest weight of 5.3 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Festool TSC 55 Li 5.2Ah REB-Plus/XL (2x5.2Ah) is £827.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A circular saw is perfect for cutting boards or joists. The voltage in this saw amounts to 36 volts and 160 mm is the diameter of the blade. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job.
Festool brings you this cordless circular saw which weighs 5.3 kg. This model runs on batteries, which is becoming more and more popular. Nowadays there are battery-powered models that are as powerful as mains-powered ones.
As you can tell, there are many great things to be said about Festool TSC 55 Li 5.2Ah REB-Plus/XL (2x5.2Ah). You can compare prices on this power saw on PriceRunner, and the current lowest price is £828. This model has a great average review score of 4.4 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool TSC 55 Li 5.2Ah REB-Plus/XL (2x5.2Ah) |
| Brand | Festool |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5200 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Splinter Guard, Dust Box, Battery, Carrying Case, Charger |
Measures | |
| Weight | 5.3 kg |
| Blade Diameter | 160.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-08-02 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.2 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 36.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x5,2Ah |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .