Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
To cut boards and other things in straight lines, a circular saw is just the thing. The voltage amounts to 18 volts and weighs in at 2.8 kg, so it should work for everyday use.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Milwaukee M18 FMCS-502X (2x5.0Ah) is £527.08. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When you need to cut in a precise, straight line a circular saw is superior to any other saw. A saw like this could come very well in handy for you. The voltage in this saw amounts to 18 volts and 150 mm is the diameter of the blade.
Here you have a battery-powered circular saw which weighs 2.8 kg. To compare a cordless saw to a mains-powred one is a bit unfair since one running on mains runs on 230 volts, which gives more power. But you can compensate by getting batteries with high ampere-hours (Ah) so that they'll last longer.
All in all, Milwaukee M18 FMCS-502X (2x5.0Ah) is a model with great features. Currently the lowest price on this product is £527, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Milwaukee M18 FMCS-502X (2x5.0Ah) |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3900 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Battery, Carrying Case, Charger |
| Blade Bore | 20.0 mm |
Measures | |
| Weight | 2.8 kg |
| Blade Diameter | 150.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x5,0Ah |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-08-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .