Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw is battery-powered,, so no need to bother with cords and such. It has a voltage of 18 volts and weighs 3.6 kg, so it's not that heavy to carry around.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Dewalt DCS570N-XJ Solo is £139.28. This is currently the cheapest offer among 23 stores.
This model from Dewalt is a must in your toolbox if you have a lot of cutting to do. This saw has a voltage of 18 volts and has a 184 mm blade. A saw like this could come very well in handy for you.
Dewalt brings you this cordless saw which weighs 3.6 kg. A battery-powered saw means you might not get as much power as from a mains-powered one, but it's more practical since you don't have to worry about cords and such things.
Above mentioned features are just some of the advantages with Dewalt DCS570N Solo. Presently the lowest price on this product is £139, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. This model has a high average review score of 4.7 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DCS570N-XJ Solo |
| Brand | Dewalt |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5550 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Rip Fence, Carrying Case |
| Blade Bore | 16.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-24 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 355.0 mm |
| Height | 245.0 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Blade Diameter | 184.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .