Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
While demolishing, a reciprocating saw can be useful since it can cut most materials. The saw can cut through boards with a 300-millimetre thickness and weighs in at 2.3 kg, so it
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dewalt DCS367P2-QW (2x5.0Ah) is £364.96. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
A reciprocating saw can handle most materials and is good for demolishing. A battery is included, so no need to buy one separately. The voltage in this saw amounts to 18 volts and this particular model has a 29-mm stroke length.
Dewalt brings you this battery-powered saw which can cut wood up to 300 millimetres thick. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
As you can tell, there are many great things to be said about Dewalt DCS367P2-QW (2x5.0Ah). On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Dewalt DCS367P2-QW (2x5.0Ah) is £365. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DCS367P2-QW (2x5.0Ah) |
| Brand | Dewalt |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 2900 bps |
| Stroke Length | 29.0 mm |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 300.0 mm |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Battery, Carrying Case, Charger |
| Capacity Metal (max) | 100.0 mm |
| Capacity PVC (max) | 160.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-04-26 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x5,0Ah |
Measures | |
| Length | 363.0 mm |
| Height | 203.0 mm |
| Weight | 2.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .