Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

That this table saw runs on a cord means a constant, stable supply of power. It should get the job done in most, if not all, cases and weighs 37 kg, so it's nothing you want to car
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita 2704N is £935.95. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you're detail-oriented and want a neat result, a table saw is a good choice. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job.
Makita brings you this mains-powered saw which gives a power input of 1,650 watts. A mains-powered saw means you need a power outlet nearby, but at the same time you don't have to worry about batteries running out.
As you can tell, there are many great things to be said about 2704N. In the category power saws this is currently one of the most popular power saws on PriceRunner and presently has a lowest price of £936. This model has a high average review score of 4.5 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita 2704N |
| Brand | Makita |
| Type | Table Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5200 rpm |
| Power Input | 1650 W |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Rip Fence, Stand |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
|---|---|
| Length | 715.0 mm |
| Height | 483.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Weight | 37.0 kg |
| Width | 753.0 mm |
| Blade Diameter | 260.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-06-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .