Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Dewalt DCS334P2 (2x5.0Ah) is £289.89. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
If your project requires a high level of precision, this jigsaw from Dewalt might be a good fit. This saw has a voltage of 18 volts and it weighs 2.1 kg, which makes it a lighter model. You also get a charger for the battery in this product.
Dewalt brings you this battery-powered saw which can cut wood up to 135 millimetres thick. A cordless saw is a good option if you want to skip the hassle with cords and finding an outlet. And if the ampere-hours on the battery are high enough you can work for several hours before charging them.
Above mentioned features are just some of the advantages with Dewalt DCS334P2 (2x5.0Ah). You can compare prices on this power saw on PriceRunner, and the current lowest price is £290. This model has a great average review score of 4.8 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DCS334P2 (2x5.0Ah) |
| Brand | Dewalt |
| Type | Jigsaws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3200 rpm |
| No Load Stroke Rate (max) | 3200 bps |
| Stroke Length | 26.0 mm |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 135.0 mm |
| Included Accessories | Battery, Carrying Case, Charger |
| Capacity Metal (max) | 25.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-26 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x5.0Ah |
Measures | |
| Length | 192.0 mm |
| Height | 235.0 mm |
| Weight | 2.1 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .