Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Whether you need to cut straight or at an angle, this saw will get the job done. The voltage amounts to 240 volts and has a hefty weight of 15.3 kg.
It's a good time to buy! Prices are currently £40 less than average.
From B&Q
Evolution 2000W 240V 255mm Corded Sliding Mitre Saw R255Sms - One Size
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Evolution Evolution R255SMS is £159.20. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. This saw has a voltage of 240 volts and has a 255 mm blade. With R255SMS you get a saw which might not be the most powerful option on the market, but it still generates a decent power input of 2000 watts.
Evolution brings you this mains-powered mitre saw with a weight of 15.3 kilograms. A saw that is mains-powered is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
As you can tell, there are many great things to be said about R255SMS. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of R255SMS is £159. If we compare the average price on all power saws, then this model has a below-average price, which might suit you if you're on a tight budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Evolution Evolution R255SMS |
| Brand | Evolution |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 2500 rpm |
| Power Input | 2000 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 50.0 ° |
| Mitre Capacity (right) | 50.0 ° |
| Blade Bore | 25.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-27 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 360.0 mm |
| Height | 730.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Weight | 15.3 kg |
| Width | 705.0 mm |
| Blade Diameter | 255.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .