Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The fact that this power saw is cordless makes it very easy to bring with you. The voltage amounts to 18 volts and is a sturdy machine weighing in at 31.3 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DLS211ZU Solo is £849.99. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
A mitre saw is good for smaller everyday jobs as well as larger projects thanks to the built-in measuring tools. With Makita DLS211ZU Solo you get a saw with a lower power input than some competing models. But the -watt power input might do just fine if you don't need a very powerful saw. The voltage in this saw amounts to 18 volts and with its high weight of 31.3 kg you get a very sturdy machine.
Makita DLS211ZU Solo is a battery-powered mitre saw which weighs 31.3 kg. A cordless saw means you might not get as much power as from a mains-powered one, but it's more practical since you don't have to worry about cords and such things.
As you can tell, there are many great things to be said about Makita DLS211ZU Solo. This is top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £850. Of you compare prices on this model with the category in general, then it's more expensive than most other models, but considering its features you get a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DLS211ZU Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4400 rpm |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 60.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Battery |
| Mitre Capacity (right) | 60.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-06 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 898.0 mm |
| Height | 725.0 mm |
| Weight | 31.3 kg |
| Width | 690.0 mm |
| Blade Diameter | 305.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .