Guild PSC160GL
Trending
Guild PSC160GL
Compare
Circular Saw, 3.5kg
Popularity
82
in
Circular Saws
Argos
Guild 160mm Circular Saw - 1200W
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Features
Product
Product nameGuild PSC160GL
BrandGuild
TypeCircular Saws
Product Properties
No Load Stroke Rate (max)5000 bps
1200 W
No Load Stroke Rate (min)0 bps
Features
52.0 mm
Included AccessoriesSaw Blade
Blade Bore20.0 mm
Bevel CapacityYes
Power Source
Power SourceAC Mains
Measures
Length338.0 mm
Height219.0 mm
Cable Length2.0 m
Weight3.5 kg
Width246.0 mm
Blade Diameter160.0 mm