Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Ryobi R18AG7-0 Solo, so the data shown are historical prices.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ryobi R18AG7-0 Solo |
| Brand | Ryobi |
| Type | Angle Grinders |
Product Properties | |
| Spindle Thread | M14 |
| RPM (max) | 11000.0 rpm |
| Disc Diameter (max) | 125.0 mm |
| RPM (min) | 0.0 rpm |
Accessories | |
| Included Accessories | Anti-vibration Handle, Battery |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-11-21 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 18.0 V |
Measures | |
| Width | 164.0 mm |
| Height | 150.0 mm |
| Length | 314.0 mm |
| Weight | 2.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .