Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This pan makes it a lot easier for you to come off as a master chef. The body is made from aluminium. A practical hanging loop simplifies storage.
Lowest price for Farberware Power Base with lid 31.115 cm is £26.67. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you need to replace your pan? Or just planning to expand your selection of cookware? Regardless of the reason, this might be the thing that adds that little extra to your dinner.
This could the just the thing you need to make that perfect dish that will make your dinner party memorable. The range of colours isn't all that extensive, it only comes in black, but it works well all the same.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £27.
Product | |
|---|---|
| Product name | Farberware Power Base with lid 31.115 cm |
| Brand | Farberware |
| Type | Other Pans |
Measures | |
| Diameter | 31.115 cm |
| Weight | 1.996 kg |
| Height | 11.58 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Metal Utensil Safe, Hanging Loop, Oven Safe, Hand Wash |
| Colour | Black |
| No. of Layers of Coating | 9 pcs |
| Shape | Round |
| Handle Type | Loop Handles, Handle |
| Handle Type (Lid) | Knob |
| Body Material | Aluminium |
| With Lid | Yes |
| Surface Coating | Non-stick, Titanium |
| Temperature (max) | 176.667 °C |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .