Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will find that a paella pan is a very handy piece of cookware. The body is made from steel. Thanks to the fact that it's dishwasher safe, you don't have to wash it by hand.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Vaello La Valenciana 3 L 30 cm, so the data shown are historical prices.
Do you need to replace your paella pan? Or just planning to expand your selection of cookware? Regardless of the reason, this might be the thing that adds that little extra to your dinner.
This particular paella pan is mostly made from steel. No matter what kind of stove you have at home, this paella pan works perfectly.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Vaello La Valenciana 3 L 30 cm |
| Brand | Vaello |
| Type | Paella Pans |
Measures | |
| Diameter | 30.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Heat Resistant Handle, Dishwasher Safe |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Loop Handles |
| Body Material | Steel |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Non-stick |
| Temperature (max) | 250.0 °C |
| Volume | 3.0 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .