Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This sauce pan makes it a lot easier for you to come off as a masterchef. It's made of durable aluminium. With heat-resistant handles, handling is easy.
Lowest price for Bra Prior 1.25 L 16 cm is £24.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This sauce pan might be just the thing you need to pull off that perfect dinner party. And even if you don't have guests over that often, it's never a bad thing to have a good selection of cookware at home.
If you put great care into making your sauces, you should really make sure that you have a proper sauce pan at home. It is greatly convenient that this sauce pan will work on any type of stove.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £25, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bra Prior 1.25 L 16 cm |
| Brand | Bra |
| Type | Other Sauce Pans |
Measures | |
| Diameter | 16.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-06-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Heat Resistant Handle, Dishwasher Safe |
| Colour | Green, Black |
| Shape | Round |
| Bottom Thickness | 5.5 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Handle |
| Body Material | Stainless Steel, Aluminium |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Teflon, Non-stick |
| Volume | 1.25 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .