Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This grilling pan could bring your cooking to the next level. It is made of aluminium, stainless steel and copper. Since the parts are oven safe, you can also use them in the oven.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Wayfair
Professional Non-Stick Grill Pan - Black (52.1cm L X 29.3cm W X 8.5cm H)
Or 3 interest-free payments of £62.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Eva Solo Trio Professional is £186.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This grilling pan might be just the thing you need to pull off that perfect dinner party. And even if you don't have guests over that often, it's never a bad thing to have a good selection of cookware at home.
If you're not really in the mood for going out and starting up your grill, you can use a grill pan to get some nice char on your food. It is not advisable to subject this grilling pan for temperatures above 260 degrees.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £187.
Product | |
|---|---|
| Product name | Eva Solo Trio Professional |
| Brand | Eva Solo |
| Type | Grilling Pans |
Measures | |
| Length | 28.0 cm |
| Width | 28.0 cm |
| Weight | 1.91 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Dishwasher Safe, Oven Safe |
| Colour | Black |
| Shape | Square |
| Bottom Thickness | 10.0 mm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Handle |
| Edge Height | 8.5 cm |
| Body Material | Stainless Steel, Aluminium |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Non-stick |
| Temperature (max) | 260.0 °C |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .