Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You could thing that pasta pot is a very handy piece of cookware. It is made of durable stainless steel.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Le Creuset 3-Ply Plus with lid 8.3 L 26 cm is £329.94. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you need to replace your pasta pot? Or just planning to expand your selection of cookware? Regardless of the reason, this might be the thing that adds that little extra to your dinner.
Using a properly large pot, such as this one, is key to making that perfect pot of pasta, since the pasta needs room to move around to be cooked evenly. Keeping this pasta pot clean is no problem at all, thanks to it being dishwasher safe.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £330.
Product | |
|---|---|
| Product name | Le Creuset 3-Ply Plus with lid 8.3 L 26 cm |
| Brand | Le Creuset |
| Type | Pasta Pots |
Measures | |
| Diameter | 26.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Dishwasher Safe, Oven Safe, Hand Wash |
| Colour | Silver |
| No. of Layers of Coating | 3 pcs |
| Shape | Round |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Material (Lid) | Stainless Steel |
| Handle Type | Loop Handles |
| Handle Type (Lid) | Knob |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material (Lid) | Stainless Steel |
| With Lid | Yes |
| Included Accessories | Steamer |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Temperature (max) | 260.0 °C |
| Volume | 8.3 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .