Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. Thanks to the feature "delayed start", you can choose when you want the m
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HFP5O41WLGXUK is £506.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Are you thinking of buying a new dishwasher? If yes, Hotpoint Hotpoint HFP5O41WLGXUK Stainless Steel is a good choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
Access to electricity and water is the only thing that limits you when you place this machine, as it is a freestanding model that isn't intended to be built into the kitchen. This is one of the larger dishwashers on the market, it can hold up to 14 place settings. A great choice for the slightly larger family or for you who often have dinner guests.
Currently, the lowest price on this product is £506, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HFP5O41WLGXUK |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Noise Level | 41 dB |
| No. of Programs | 10 |
| Colour | Stainless Steel |
Features | |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Drying System Type, Electronic Rinse Aid Indicator, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-11 |
Water Consumption | |
|---|---|
| Water Consumption per Year | 2660.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 10.0 L |
Measures | |
| Weight | 47.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .