Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hoover can be placed wherever you want as long it has access to water. The machine has a width of 45 cm, which is the standard size for a dishwash
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hoover HDPH2D1049W-80 is £269.00. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
Tired of washing dishes by hand? Hoover Hoover HDPH2D1049W-80 White is a dishwasher from Hoover that fits well into most kitchens. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
Access to electricity and water is the only thing that limits you when you place this machine, as it is a freestanding model that isn't intended to be built into the kitchen. You can easily lift out the cutlery basket when emptying and refilling cutlery.
It has a high average rating of 4.8 out of 5, which makes it one of the best dishwashers on Pricerunner. You can price compare this dishwasher here on PriceRunner, and currently the lowest price is £269.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HDPH2D1049W-80 |
| Brand | Hoover |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level | 49 dB |
| No. of Programs | 7 |
| Colour | White |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 10 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 211.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2520.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Measures | |
| Weight | 38.0 kg |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 45.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .