Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for an integrated dishwasher this model from Siemens is a great choice. The machine has a width of 60 cm, which is the standard size for a dishwasher.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Siemens SN61HX02AG iQ100 Fully Integrated Dishwasher
Or 3 interest-free payments of £199.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Siemens SN61HX02AG is £599.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you looking for a new dishwasher? Siemens Siemens SN61HX02AG Integrated is a dishwasher from Siemens that fits well into most kitchens. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
The difference between a built-under dishwasher and a fully integrated model is that in this case you mount a front panel on the front of the machine, so you can match it with the rest of the kitchen's interior. This is one of the larger dishwashers on the market, it can hold up to 13 place settings. A great choice for the slightly larger family or for you who often have dinner guests.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £599.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Siemens SN61HX02AG |
| Brand | Siemens |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Energy Class | D |
| Noise Level | 48 dB |
| Cord Length | 175.0 cm |
| No. of Programs | 5 |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 2400 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-24 |
Features | |
|---|---|
| Drying System Type | Heat Exchanger, Zeolith |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 13 pcs |
| Features | Drying System Type, Hygiene Program, Half Load, Info Light on Floor, Smartphone App Control, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Autosensor, Aqua Protection, Comfortlift, Water Softener |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket, Comfortlift |
| Aqua Protection | Aquastop |
| Quick Wash Program | VarioSpeed Plus |
| Temperature Settings | 70 °C |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 165.0 cm |
| Weight | 33.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.0 cm |
| Outlet Hose Length | 190.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .