Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A integrated dishwasher is built into your kitchen and has the same front as the rest of the interior. One of the features with this model is that you can use the delayed start fun
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Electra C4510IE is £219.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you need to buy a new dishwasher? If yes, Electra C4510IE is a great choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This is a fully integrated dishwasher that is completely built into your kitchen interior. This means that you can choose a front panel that matches the rest of your kitchen interior. Do you have a lot of dishes after the dinner party? No problem! This model can hold up to 10 place settings.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £219. The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Electra C4510IE |
| Brand | Electra |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level Class | D |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 54 dB |
| No. of Programs | 3 |
| Colour | White |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 10 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Half Load, Electronic Salt Indicator, Delayed Start |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 76.0 kW/h |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
| Max Power (Input) | 1900 W |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 3080.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 11.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 45.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .