Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a countertop dishwasher dishwasher. It can hold up to six place settings so depending on the size of your household, you don't have to wash dishes every day.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Russell Hobbs RHTTDW6W is £239.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Do you need to buy a new dishwasher? Russell Hobbs Russell Hobbs RHTTDW6W White is a dishwasher from Russell Hobbs that fits well into most kitchens. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
When it comes to the placement of this dishwasher, it's a countertop dishwasher model. Many modern dishwashers are very energy efficient, so too this one with an energy class of F.
In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £240. The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Russell Hobbs RHTTDW6W |
| Brand | Russell Hobbs |
Type | |
| Placement | Countertop Dishwasher |
Product Properties | |
| Noise Level Class | D |
| Energy Class | F |
| Noise Level | 52 dB |
| No. of Programs | 6 |
| Colour | White |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 6 pcs |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 61.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 6.5 L |
Measures | |
| Weight | 25.0 kg |
| Standard Width | 55 cm |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 50.0 cm |
| Height | 43.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .