Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. If you, for example, don't want the machine running during the night, you
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HSFO3T223WXUKN is £319.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Do you need to buy a new dishwasher? If so, this machine from Hotpoint is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This is a so-called freestanding dishwasher, which gives you great flexibility in where you can place it. All that is required is access to water and electricity. This machine can hold up to 10 place settings, perfect if you are living in a larger household or often have dinner guests.
In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £319. The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HSFO3T223WXUKN |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Energy Class | A |
| Noise Level | 43 dB |
| Colour | Stainless Steel |
Features | |
| Place Settings | 10 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Display, Delayed Start |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 13A |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per Cycle | 0.74 kW/h |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Weight | 39.5 kg |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .