Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated model from Bosch is built into a kitchen cabinet and will have the same front panel as your kitchen doors. One of the features with this model is that you can use t
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Series 4 SMH4HVX00G is £579.00. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Are you thinking of buying a new dishwasher? If yes, Bosch Series 4 SMH4HVX00G is a great alternative. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This is a fully integrated dishwasher that is completely built into your kitchen interior. This means that you can choose a front panel that matches the rest of your kitchen interior. The cutlery is easily placed in a tray at the top in the machine, which is very practical.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a high quality product. In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £579.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Series 4 SMH4HVX00G |
| Brand | Bosch |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Energy Class | D |
| Noise Level | 46 dB |
| Cord Length | 175.0 cm |
| No. of Programs | 6 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 85.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.849 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-02 |
Features | |
|---|---|
| Drying System Type | ExtraDry, Heat Exchanger |
| Placement of Cutlery | Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Eco-Programme Duration | 4.3 h |
| Features | Auto Adjust of Dishdetergent, Drying System Type, Features Quieter Machine, Electronic Rinse Aid Indicator, Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Hygiene Program, Half Load, Electronic Salt Indicator, Display, Info Light on Floor, Smartphone App Control, Delayed Start, Intensive Zone, Aqua Protection, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | VarioFlex |
| Aqua Protection | Aqua Sensor, Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash, VarioSpeed Plus |
| Temperature Settings | 60 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 55 °C, 40 °C |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 165.0 cm |
| Depth with Door Open | 115.0 cm |
| Weight | 34.6 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Outlet Hose Length | 190.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.5 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .