Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a freestanding dishwasher you have great flexibility where you can place it. Dishes from the dinner party are quickly fixed, as the machine holds up to 14 place settings.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HFE2B26CNUK is £361.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new dishwasher? If yes, Hotpoint Hotpoint HFE2B26CNUK White is a great choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This model isn't intended to be built into the kitchen, as it is a so-called freestanding model. It can be placed where you want, as long as there is water and electricity available. This is one of the larger dishwashers on the market, it can hold up to 14 place settings. A great choice for the slightly larger family or for you who often have dinner guests.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. This is one of the most popular dishwashers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £361.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HFE2B26CNUK |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level Class | A |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 46 dB |
| Cord Length | 130.0 cm |
| No. of Programs | 5 |
| Colour | White |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket, Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Half Load, Electronic Salt Indicator, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Temperature Settings | 60 °C |
Power Supply | |
|---|---|
| Max Power (Input) | 1900 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 3360.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 12.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 155.0 cm |
| Weight | 47.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Outlet Hose Length | 150.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-08-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .