Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. If you, for example doesn't want the machine running during the night, yo
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HFC 3C26 W UK is £278.00. This is currently the cheapest offer among 24 stores.
Tired of washing dishes by hand? If so, this machine from Hotpoint is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
Access to electricity and water is the only thing that limits you when you place this machine, as it is a freestanding model that isn't intended to be built into the kitchen. One of the features with this model is that you can use the delayed start function, which means you can scheduled the start.
In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £278. It has a high average rating of 4.4 out of 5, which makes it a really good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HFC 3C26 W UK |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 46 dB |
| Cord Length | 130.0 cm |
| No. of Programs | 7 |
| Colour | White |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Half Load, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Temperature Settings | 60 °C, 50 °C |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 1900 W |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 265.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 1.0 kW/h |
Sustainability Information | |
|---|---|
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2520.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 155.0 cm |
| Niche Height | 90.0 cm |
| Niche Depth | 57.0 cm |
| Weight | 47.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Outlet Hose Length | 150.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .